- Details
- Category: Biuletyn nr 31
Tomasz Rozkrut
Rola adwokata w zreformowanym procesie małżeńskim
Rozpoczynając refleksję nad zadaniami adwokata we współczesnym, znacznie zreformowanym przez papieża Franciszka w 2015 r. orzekaniu nieważności małżeństwa przez sądownictwo Kościoła[1], warto przywołać niezmienną zasadę, która poucza, że zawsze należy pamiętać o prawie Bożym, kiedy aplikujemy prawo kanoniczne do poszczególnych przypadków[2]. Przede wszystkim należy mieć tutaj na myśli jedność, nierozerwalność oraz sakramentalność instytucji małżeństwa.
Read more: Tomasz Rozkrut, Rola adwokata w zreformowanym procesie małżeńskim
- Details
- Category: Biuletyn nr 31
Andrzej Pastwa
Bonum coniugum: problem hermeneutyczny orzecznictwa kościelnego
Wprowadzenie
Dwukrotne odniesienie się przez papieża Benedykta XVI do tytułowej kwestii w przemówieniach do Roty Rzymskiej z 2011 i 2013 r.[1] było aż nadto wyraźnym sygnałem, że wśród pilnych zadań stojących przed kościelnym orzecznictwem i doktryną kanonistyczną sytuuje się możliwie precyzyjna odpowiedź na pytanie: jakie miejsce w prawnej strukturze małżeństwa – i co ważne, w relacji do bona matrimonii: bonum prolis, bonum fidei, bonum sacramenti – zajmuje nowo zdefiniowany istotny element: (ordinatio ad) bonum coniugum?[2]
Read more: Andrzej Pastwa, Bonum coniugum: problem hermeneutyczny orzecznictwa kościelnego
- Details
- Category: Biuletyn nr 31
Konkordat polski 1993/1998: geneza, przedmiot i stosowanie*
Temat wykładu obejmuje trzy punkty. W pierwszym zostanie skierowana uwaga na genezę konkordatu w ogólności i Konkordatu polskiego z 1993 r. w szczególności. W drugim punkcie skierujemy uwagę na to, jaki jest jego przedmiot, czyli katalog uregulowanych w nim spraw. W trzecim na to, jakie są zasady stosowania go w krajowym porządku prawnym.
Read more: Józef Krukowski, Konkordat polski 1993/1998: geneza, przedmiot i stosowanie
- Details
- Category: Biuletyn nr 31
Piotr Kroczek*
Kompetencje promotora sprawiedliwości w nowym procesie małżeńskim
Promotor sprawiedliwości (vel rzecznik sprawiedliwości[1], łac. promotor iustitiae) to jeden z urzędów publicznych w Kościele i jednocześnie jeden z urzędników trybunału kościelnego dobrze i szeroko opisanych w literaturze przedmiotu[2]. Kluczową regulacją tej instytucji w Kościele łacińskim jest Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r.[3]
Read more: Piotr Kroczek, Kompetencje promotora sprawiedliwości w nowym procesie małżeńskim
- Details
- Category: Biuletyn nr 31
Wojciech Góralski*
Postanowienia Konkordatu polskiego z 1925 roku i problem ich recepcji i realizacji
Stosownym instrumentem prawnym umożliwiającym pokojowe i harmonijne uregulowanie całokształtu wzajemnych stosunków państwa i Kościoła Katolickiego jest konkordat. Poczynając od XV stulecia, historia zna generalnie dwa modele takiej umowy dwustronnej: tradycyjny, oparty na przesłankach dawnego prawa publicznego Kościoła, oraz nowy, powstały na gruncie nauki Soboru Watykańskiego II[1].
Page 1 of 4